آملی لاریجانی هم بالاخره نسبت به بازداشت‌های موقت طولانی هشدار داد

Posted on مارس 27, 2015

0در حالی که هنوز فعالان سیاسی جنبش سبز در بازداشت های موقت به سر می برند و تکلیف پرونده شان نامشخص است، رئیس قوه قضائیه نظارت بیشتر روسای کل دادگستری و دادستان های مراکز استان ها بر پرونده های زندانی دار را خواستار شده و گفته که پرونده های دارای زندانی بازداشت موقت باید در کوتاه ترین زمان ممکن تعیین تکلیف شوند.

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه شورای روسای کل دادگستری و دادستان های مراکز استان سراسر کشور که صبح امروز در مشهد مقدس برگزار شد با اشاره به اینکه “متاسفانه مواردی گزارش شده است که فردی چند ماه در بازداشت موقت بوده است” افزود: امیدواریم روسای کل دادگستری در استان ها به صورت جدی نسبت به این موضوع حساسیت به خرج دهند و این قبیل پرونده ها در اولویت قرار گیرند.

این ابراز تاسف در حالی صورت می گیرد که سالهاست رساته ها و دلسوزان و معترضان به این رویه انتقاد داشتند اما با سکوت و یا حتی برخوردهای تهدید آمیز مواجه می شدند.

طی سال های گذشته و به خصوص در دوران مسئولیت آملی لاریجانی ماه ها زندانیان سیاسی با حکم بازداشت موقت در انفرادی ها به سر می بردند. انفرادی هایی که گهگاه بدون بازجویی و به منظور تنبیه بازداشت شدگان در مورد زندانیانی که حاضر نبودند به خواسته های بازجویان مبنی بر اعتراف های دروغ تن دهند.

طی چند سال گذشته بارها و بارها خانواده های زندانیان سیاسی و خود زندانیان نیز در نامه های خصوصی و سرگشاده به تشریح وضعیت زندانیان و بازداشت های موقت پرداخته بودند اما هیچ گاه هیچ یک از نامه ها از سوی رییس قوه قضاییه پاسخ و یا دستور پیگیری نگرفته است.

آملی لاریجانی رسیدگی قانونی سریع و با دقت به پرونده های مهم و خاص را موجب افزایش بازدارندگی احکام و پیشگیری از وقوع و تکرار مجدد جرم توصیف کرد و گفت: پرونده‌های مهم، اقتصادی و جرائم خاص اگر به موقع و سر وقت رسیدگی نشود، فرصت و فضای بازدارندگی خود را از دست می‌دهد و روسای کل دادگستری باید در این مسئله نیز نظارت ویژه ای به خرج دهند.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که هم اکنون متهمان سرشناس پرونده های بزرگ بیمه و اختلاس ها همچنان آزادانه به زندگی و داد و ستدها و بعضا معامله ها و لابی های خود مشغولند.

رئیس قوه قضائیه روسای کل دادگستری، دادستان ها و تمامی قضات سراسر کشور را به تلاش برای خدمت رسانی هر چه بیشتر به مردم فراخواند و از تقویت کادر قضایی در سراسر کشور با افزایش تعداد کارآموزان قضایی خبر داد.

آیت الله آملی لاریجانی در ابتدای این جلسه با تاکید براین که خدمت خالصانه به مردم عمل ماندگاری است که موجب توجه نظر حق تعالی به بندگان می‌شود، خطاب به مسئولان قضایی سراسر کشور گفت: به برکت الطاف بی پایان الهی به بندگان و به شکرانه آن بایدبه خدمات قضایی ارتقاء داد و هریک از مسئولان در هر موقعیتی باید با اخلاص و ایمان در خدمت مردم و رسیدگی به مشکلات آنان باشد تا دعاوی و شکایات عادلانه، حل و فصل شود و از ظلم و اجحاف به مردم پرهیز شود.

در همین حال اشاره به حصر بیش از هزار روز میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و مهدی کروبی بدون هیچ پاسخی، طی کردن حکم به جای زندان عمومی در انفرادی های سیدمصطفی تاج زاده و بهزاد نبوی، نزدیک به ۶ ماه زندانی مریم شفیع پور و بلاتکلیفی وی و بسیار موارد دیگر خالی از لطف نیست تا یادآوری ای باشد برای ادعای آملی لاریجانی که نگران از اجحاف و ظلم سیستم قضایی به مردم است.

Posted in: اخبار