برنامه کاهش آلودگی هوای ۸ شهر بزرگ کشور اعلام شد

Posted on فوریه 5, 2015

0index

براساس مصوبه سومین جلسه کمیته عوامل محیطی موثر بر سلامت،سازمان حفاظت محیط زیست مکلف به کاهش غلظت آلاینده‌ها شد و براین اساس این سازمان از ابتدای سال ۱۳۹۳ بر اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای ۸ شهر بزرگ کشور باید نظارت کند.

به گزارش تسنیم، سومین جلسه کمیته تخصصی عوامل محیطی مؤثر بر سلامت انسان در محل دبیرخانه شورای سیاستگزاری سلامت وزارت بهداشت با موضوع و اولویت برنامه جامع کاهش آلودگی هوا با حضور بیش از ۲۳ نماینده از تمام دستگاه‌های اجرائی و تخصصی کشور تشکیل شد.

براساس مصوبه این کمیته، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شد از ابتدای سال ۱۳۹۳ با نظارت بر اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای ۸ شهر بزرگ کشور با مشارکت و همکاری همه دستگاه‌های ذیربط سالانه حداقل ۱۵ درصد از غلظت متوسط سالانه ذرات معلق PM۱۰ و PM۲.۵ و حداقل ۱۰ درصد از غلظت SO۲ NO۲ و ازن را نسبت به سال ۱۳۹۲ بکاهد.

براساس این مصوبه، برنامه جامع کاهش آلودگی هوای ۸ شهر بزرگ کشور باید به گونه ای باشد که پس از ۴ سال غلظت متوسط سالانه ذرات معلق در هوای این شهرها حداکثر به ۴۰ درصد و غلظت ازن، SO۲ ،NO۲ به ۶۰ درصد سال ۱۳۹۲(سال پایه) برسد یا تا حد استاندارد ملی کاهش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، بر پایه این گزارش، سایر آلاینده‌های هوا مانند سرب، بنزن و بنزو آلفا پایرن، طی سال‌های اجرای برنامه نباید از استاندارد ملی مصوب سال ۱۳۸۸ تجاوز کند.

گفتنی است: وزارت بهداشت موظف است با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست گزارش سالانه این شاخص‌ها را به هیات دولت ارایه کند.

Advertisements
Posted in: اخبار