واکنش تند وزارت خارجه ایران نسبت به اقدام تحریمی جدید آمریکا

Posted on دسامبر 13, 2013

0index

دیروز وزارت خانه های خزانه داری و خارجه آمریکا، ۱۴ شرکت و چهار فرد حقیقی را به دلیل آنچه “کمک به تهران برای دور زدن تحریم‌ها” نامیدند، به فهرست تحریم خود افزود. اقدامی که پس توافق ژنو و قرار بر توقف تحریم ها و حذف برخی از آنها، از سوی وزارت خارجه ایران اقدامی برخلاف روح آن توافقنامه تلقی و عواقب آن متوجه آمریکا دانسته شد.

به گزارش کلمه، شرکت‌های سنگاپوری «مید اویل ایشیا»، «سینگا تانکر»، شرکت دریایی فیلیپینی «سیکریا»، شرکت اوکراینی «فرلند» و ویتالی سوکولنکو مدیر عامل این شرکت و شرکت‌های ایرانی «عیوض تکنیک»، شرکت «اکتشاف و تولید مواد خام هسته‌ای» وابسته به سازمان انرژی اتمی ایران، شرکت «مارو صنعت»، شرکت «مواد ترکیبی نوید»، شرکت «نگین پرتو خاور»، ایرج محمدی کهورین و محمود محمدی داینی دو مقام ارشد شرکت «نکا نوین» (این شرکت دو سال قبل از طرف آمریکا تحریم شد)، شرکت «نکا نوین آلیاژ»، شرکت «صنایع هوایی قدس» وابسته به سپاه پاسداران و رضا عمیدی مدیر مالی این شرکت، سازمان «صنایع هوایی ایران» شرکت «فن‌پردازان» و شرکت «ارتباط گسترنوین» در لیست سیاه جدید آمریکا قرار گرفته اند.

این اقدام دولت آمریکا در حالی که در برابر مجلس سنا برای به کار نبستن تحریم های جدید مقاومت شدیدی صورت می داد، تعجب برخی ناظران سیاسی را برانگیخت.

در برابر این اقدام آمریکایی ها، امروز عباس عراقچی، عضو تیم مذاکره کننده هسته ای با انتقاد شدید از این اقدام، آن را خلاف روح توافقنامه ‍ژنو دانست.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه روز جمعه در گفت و گو با ایرنا در پاسخ به این سوال که با توجه به اعمال این تحریم ها، تهران چه تصمیمی خواهد گرفت؟ افزود: در حال ارزیابی شرایط موجود و اتخاذ عکس العمل مناسب هستیم.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی همچنین از قول یک منبع آگاه درباره علت توقف مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ به خبرنگار ایرنا نوشت: ایران به مذاکرات کارشناسی خود با ۱+۵ به دلیل افزودن نام افراد و شرکت های جدید به فهرست تحریم ها علیه ایران پایان داده چرا که این اقدام خلاف مسیر توافقات بوده است.

این در حالی است که مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (جمعه) گفت که مذاکرات کارشناسی در مورد برنامه هسته ای ایران که شب گذشته متوقف شد، به احتمال زیاد به زودی از سر گرفته می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز از وین، مان افزود: پس از چهار روز مذاکره طولانی و مشروح، با توجه به پیچیدگی مسایل فنی مورد مذاکره، مشخص شد که کار بیشتری باید صورت بگیرد.

وی افزود که پیش بینی می شود کارشناسان پس از مشورت در کشورهای خود، مذاکرات را به زودی از سر می گیرند.

سخنگوی وزارت خارجه: مسوولیت عواقب اقدامات نسنجیده بر عهده آمریکا است

در همین حال مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تحریم های اخیر وزارت خانه های خزانه داری و خارجه آمریکا در مورد ˈتحریم های جدید آمریکا علیه حامیان برنامه اتمی ایرانˈ گفت: متاسفانه شاهد سر در گمی جدی در رویکرد، تصمیمات و اظهارات مقامات آمریکایی هستیم و مسوولیت عواقب اقدامات نسنجیده تماما بر عهده دولت آمریکا است.

«مرضیه افخم» تاکید کرد: در حالی که مقامات دولت آمریکا به ظاهر در حال توجیه بخش های قانونگذاری ایالات متحده برای خودداری از تصویب تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران و در چارچوب پیشبرد طرح اقدام مشترک جمهوری اسلامی ایران و گروه ١+۵ هستند، ازسوی دیگر در اقدامی سوال برانگیز وزارت های خزانه داری و خارجه آمریکا در اقدامی غیر سازنده و در مسیر رویکردهای قبلی که بارها از سوی مقامات بلندپایه آمریکا ناموفق بودن آن به صراحت مورد تاکید قرار گرفته است، مجددا به این اقدام تکراری و بی فایده مبادرت کرده و مجموعه هایی از ایران و چند شرکت خارجی را در فهرست تحریم ها قرار داده اند.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه گروهی در داخل و خارج از دولت امریکا تلاش دارند توافق ژنو را از بین ببرند، گفت: این افراد با درک ناقص و بدفهمی خیال می کنند که تحریم ها و نه رسیدن به تفاهم راه حل نهایی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر جدیت جمهوری اسلامی ایران برای رفع نگرانی های منطقی طرف های گفت و گو در خصوص برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، ضمن انتقاد شدید از اقدام اخیر افزود: این گونه اقدامات را غیرسازنده و خارج از مسیر تفاهم انجام شده در ژنو ارزیابی کرده و دولت ایالات متحده آمریکا را به پایبندی، واقع بینی و مرعوب نشدن در برابر برخی تندروهای مخالف روند مذاکرات ژنو توصیه می کنیم.

Advertisements
Posted in: اخبار