ترکان: روحانی و احمدی نژاد در یک سطح نیستند ولی به شرط راستگویی احمدی نژاد آماده ایم

Posted on دسامبر 3, 2013

0محمود احمدی‌نژاد در واکنش به گزارش ۱۰۰ روزه حسن روحانی رئیس‌جمهور، وی را به مناظره دعوت کرده است.

در همین باره اکبر ترکان مشاور عالی رییس جمهور از آمادگی روحانی برای مناظره البته به شرط راستگویی احمدی نژاد خبر داد.

اکبر ترکان با تاکید بر اینکه حسن روحانی و محمود احمدی نژاد در یک سطح قرار ندارند که بخواهند با هم مناظره کنند گفته اما به هر حال، ما از پاسخگویی رئیس دولت دهم استقبال می کنیم.

با گذشت یک هفته از گزارش صدروزه رئیس جمهور به مردم که در آن انتقادات فراوانی از عملکرد دولت احمدی نژاد شده بود، رئیس دولت قبل در نامه ای از روحانی خواست تا برای افشای حقایق رو در روی وی نشسته و مناظره کند.

به نظر می رسد اشاره ی ترکان به پیش شرط صداقت در سخنان احمدی نژاد گزارش های گاه به گاه وی در برنامه های صدا و سیما و همچنین مناظره های وی در سال ۸۸ باشد. مناظره هایی که احمدی نژاد در آن ها از هیچ توهین و اتهام زنی ای کوتاهی نکرد، گرچه بعدها احمدی نژاد مدعی شد که محتوای مناظره ها به اذن رهبری بوده است، ادعایی که هیچگاه تکذیب نشد.

مناظره ی احمدی نژاد خاطره ی سال ۸۸ را در اذهان زنده می کند، مناظره هایی که یکی از انتقادات جدی به عملکرد احمدی نژاد در آن، دروغگویی رییس دولت بود و همان زمان رهبری واکنش نشان داد که چرا رییس دولت را به دروغگوی متهمم می کنید. این در حالی است که زمان زیادی نگذشت تا عیان شد که این مردم و نمایندگانشان بودند که در مورد دولت و احمدی نژاد درست فکر می کردند و تمام انتقادات آن روزهای میرحسین و کروبی به مرور زمان از زبان حامیان همان روزهای احمدی نژاد در تریبون های مختلف مطرح شد.

و امروز که رییس جمهور در گزارش صد روزه ی خود به برخی از بی قانونی ها و بی اخلاقی ها و فسادها اشاره کرده، احمدی نژاد دوباره عزم خود را برای ترتیب مناظره ای دیگر جزم کرده است. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و مسئولان در این یک هفته اذعان داشته اند که روحانی بسیاری از مشکلات و فسادها رو در گزارش خود مطرح نکرده است.

متن نامه رییس دولت نهم و دهم به رییس جمهور کشورمان به شرح زیر است:

جناب حجت‌الاسلام و المسلمین آقای حسن روحانی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

با آرزوی موفقیت برای جنابعالی و خدمتگزاران دلسوز در سراسر کشور، با آنکه اینجانب حتی پس از شنیدن گزارش چند روز گذشته شما که بر “پایه” انتساب عناوین غیرمنصفانه و بی‌پایه به دولت‌های نهم و دهم شکل گرفته بود-به اقتضای مصالح کشور بنا بر سکوت داشته و دارم، لکن به احترام تقاضاهای بیشمار گروه‌های مختلف مردم و از جمله صاحبنظران سیاسی و اقتصادی، لازم دیدم که از جنابعالی دعوت نمایم تا در فضایی کاملا دوستانه و صمیمانه، در مناظره‌ای صریح، اصولی و روشنگر در منظر افکار عمومی ابهامات را رفع و حقایق ناب را آنطور که هست مورد تصدیق و تأکید قرار دهیم تا از فرصت برداشتن گام‌های بلند و استوار در مسیر رو به جلوی کشور دریغ نشود.

اینجانب با تأکید مجدد بر لزوم تحکیم دوستی‌ها و حفظ وحدت و همدلی به ویژه در شرایط کنونی، این روشنگری را از جهت پاسداشت تلاش‌های گسترده صادقانه و کم‌نظیر همکاران و کارکنان دولت در سراسر کشور و نیز قشر وسیعی از فعالان عرصه خدمت در بخش خصوصی وظیفه خود می‌دانم. چرا که بار مسئولیت پیشرفت آتی ایران عزیز عمدتاً و همچنان بر دوش این عزیزان خواهد بود. بدیهی است که جفا بر این خیل عظیم می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را متوجه کشور نماید.

خدا را شاهد می‌گیرم که این دعوت نه بر اساس یک حس شخصی، بلکه بر مبنای احساس تکلیف دینی و ملی صورت می‌گیرد وگرنه اینجانب و همکارانم در طول هشت سال مسئولیت خود زمانی که در عین تحمل بار سنگین خدمات کم‌سابقه در جای جای میهن اسلامی، به موازات دشمنی‌های بیگانگان، حجم کم‌نظیر ناملایمات و بی‌مهری‌های برخی در داخل را به عشق ملت بزرگ ایران به جان پذیرفتیم، امتحان خود را به نیکی پس داده‌ایم.

همچنین در امر انتخابات اخیر ریاست جمهوری، در شرایطی که دولت دهم در فقدان نماینده‌ای از خود در رقابت انتخاباتی و مالا پاسخگویی-آماج حجم سنگین و گسترده‌ای از اتهامات و انتقادات ناروا بود-به خوبی و شایستگی به وظیفه شرعی و قانونی خود در صیانت از آرا مردم عمل کرد و با برگزاری انتخاباتی قانونی و سالم ظرفیت بالای خود را به ظهور رساند. علاوه بر ضرورت حمایت و دفاع از تلاش‌های شبانه‌روزی نیروهای مخلص و سخت کوش کشور در همه حوزه‌ها و قوه‌ها، چیزی که موجب مزید نگرانی شده این است که نادیده انگاشتن ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و داشتن برآوردهای ناصحیح و آمارهای نادرست از وضعیت کشور چه بسا به تصمیم‌سازی‌های ناصواب در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی داخلی و بین‌المللی و تضعیف امید و نشاط ملی بینجامد.

از این رو با تأکید مجدد بر این دعوت به عنوان قطره‌ای از اقیانوس ملت ایران آمادگی دارم که همه توان و تجربه خود را برای تسهیل و پیشبرد امور در خدمت دولت قرار دهم.

کلمه

Advertisements
Posted in: اخبار