افزایش شاخص بورس‌های اروپا در پی توافق هسته‌ای با ایران

Posted on نوامبر 26, 2013

0index

به گزارش رویترز، به دنبال توافق هسته ای ایران و غرب، ارزش سهام شرکت های اروپایی به سمت ثبت بالاترین سطح ۵ سال اخیر حرکت کرد و شاخص دکس در بورس آلمان رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

توافق ژنو موجب کاهش تنش های ژئوپلتیک شد و سطح ریسک بازارهای جهانی را کاهش داد. بر اساس این توافق قرار است غرب به صورت موقت تحریم ها علیه ایران را کاهش دهد.

به گزارش خبر آن لاین،  ارزش سهام شرکت های مسافرتی و تفریحی اروپا ۱٫۶ درصد افزایش یافت و بیشترین افزایش را در این میان شرکت های هواپیمایی از آن خود کردند.

این توافق موجب کاهش تحریم اروپا در زمینه بیمه محموله های نفتی ایران خواهد شد که می تواند به افزایش صادرات نفت ایران به مشتریان بزرگ آسیایی اش کمک کند. در نتیجه این تحولات قیمت جهانی نفت کاهش یافت و ارزش سهام شرکت های انرژی پایین آمد.

جرمی باتستون کار، تحلیلگر مسائل اقتصادی در این باره گفت: «توافق با ایران در کوتاه مدت به رشد شاخص ها در بازارهای بورس که نسبت به هرگونه ریسکی حساس اند کمک می کند، اما ریسک متوجه سهام شرکت ها (با این توافق) تنها اندکی پایین می آید.»

وی افزود: «این شروع خوبی است اما هنوز خیلی زود است که بگوییم تاثیرات بلندمدت این توافق چه خواهد بود.»

بر اساس این گزارش به ویژه شاخص سهام شرکت های هواپیمایی و شرکت های خودروسازی در بورس های اروپا افزایش یافت.

ارزش سهام آی ای جی، مالک دو شرکت هوایی بریتیش ایر ویز و ایبریا، ۲٫۸ درصد رشد داشت و سهام شرکت ایر فرانس نیز با ۱٫۹ درصد افزایش مواجه بود. سهام شرکت ایزی جت نیز رشدی ۲٫۱ درصدی را تجربه کرد.

شرکت های خودروسازی پژو سیتروئن و رنوی فرانسه نیز که تا قبل از تحریم ها حضور فعالی در بازار خودروی ایران داشتند به ترتیب با رشد ۵٫۱ و ۱٫۴ درصدی ارزش سهامشان مواجه شدند. تا پیش از تحریم ها ایران بزرگترین کانون تولیدات پژو در خارج از فرانسه بود.

اما ارزش سهام شرکت های انرژی کاهشی ۰٫۵ درصدی داشت. شاخص دکس آلمان نیز رشدی ۰٫۸ درصدی را پشت سر گذاشت.

Advertisements
Posted in: اخبار