آیا «خمینی» اصالتاً هندی بوده است؟

Posted on مه 5, 2012

0سؤال: آیا روح الله الموسوی الخمینی رهبر انقلاب ایران اصالتاً هندی بوده است؟ و آیا سخنانی که در این باره از این و آن می شنویم سندی دارد یا خیر؟
جواب:قبل از پاسخ گفتن باید بدانیم که هیچ شخصی به خاطر هندی بودن و یا عرب و ترک و فارس بودن و … مذموم نیست ، تمام اقوام محترم هستند و:  نه افغان و نی ترک و تتاریم  …  چمن زادیم و از یک شاخساریم
تمییز رنگ و بو بر ما حرام است …  که ما پروردۀ یک نو بهاریم (اقبال لاهوری)
اما چون این سؤال از سوی یکی از دوستان مطرح شد و همچنین گمان میکنم که این سؤالِ خیلی از ذهنهای کنجکاو می باشد، به اختصار و البته مستند به آن پاسخ خواهم داد.

به گفتۀ برادر خمینی یعنی «مرتضی پسندیده»: «جد خمینی یعنی «سید احمد الهندی» از اهالی شهر کشمیر هند بوده که در ایام جوانی به ایران سفر کرده است»(روزنامۀ اطلاعات ، 25 دیماه سال 1357 ؛ ر.ک: گفته نشده ها دربارۀ روح الله خمینی ،ص:16 ، مهدی شمشیری)
پدر خمینی یعنی «مصطفی» به هند مسافرت میکرده و در یکی از این سفرها تجدید فراش نموده و خانمی انگلیسی را به زنی اختیار می کند؛ خانم انگلیسی پسری به دنیا می آورد که بعدها رئیس کل فروشهای خارجی نفت بوده و به «حاج ویلیام سَن» مشهور بوده است. (بنا بر گفته های مهدی شمشیری)

خمینی در کتابهای مختلف خود و در گفتار و در نامه ها و اسناد حقوقی متعددی که نوشته یا بر دیگران املا کرده است، ریشۀ هندی بودن خود را ظاهر کرده است، از جمله:
در صحیفۀ امام متن یکی از نامه های او اینچنین آمده است: « احمد عزيزم‏ نامه شما واصل شد. از سلامت همه مسرور شدم. ماها با گرفتاريها مواجه هستيم تا چه شود. از سلامت خودتان و ديگران مطلعم كنيد. از آقاى هندى‏ به طور تفصيل بنويسيد كه كجا رفته‏اند و چه معالجاتى شده است و نتيجه چه بوده است.» (صحيفه امام، ج‏2، ص: 499 ، مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى( س) _تهران)
محقق کتاب در پاورقی ، در مورد «آقای هندی» می نویسد: «آقاى سيد نور الدين هندى برادر امام كه به جهت بيمارى ريوى، سفرى به خارج از كشور داشته است.»
همچنین در یکی از اسناد حقوقی می گوید: « اين جانب سيد روح اللَّه خمينى، حضرت مستطاب حجت الاسلام آقاى آقا مرتضى – مد ظلّه العالى- را در فروش تمامى چهار دانگ و نيم از هشت قطعه زمين مزروعى محله شهنه خمين و چهار ساعت و نيم از مجارى المياه قنات خمين كه معظم له مشتركاً براى اين جانب و سركار خانم همدم‏ هندى خريدارى فرموده‏اند…» (صحيفه امام، ج‏1، ص: 13)
محقق در پاورقی در مورد «همدم هندی» می نویسد: « خواهر امام خمينى» !
تا به اینجا فهمیدیم که جد خمینی اهل کشمیر بوده و همچنین برادر و خواهرش مشهور به «هندی» بوده اند ؛ اما در مورد پدر خمینی یعنی سید مصطفی!!

خمینی در مقدمۀ کتاب » شرح دعاء السحر» می نویسد:«اما بعد، اين فقير درگاه پروردگار عظيم كه افتخار انتساب به رسول كريم را دارد، سيد روح ‏الله بن سيد مصطفى خمينى هندى، عفى عنهما، مى‏گويد: دعاهايى كه از خزائن وحى و…..»
(شرح دعاء السحر(ترجمه فارسى)، ص: 7 ،مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى؛ تهران، سال 1388ش،ط2)
و در ترجمه عربی: «أما بعد، فيقول المفتقر  الى الرب العظيم، و المفتخر بالانتساب الى الرسول الكريم، السيد روح اللَّه ابن السيد مصطفى الخميني ‏الهندي‏،  عفي عنهما: لمّا كان من اعظم النعم على العباد و الرحمة الواسعة في البلاد..»
(شرح دعاء السحر(الطبع الجديد)، متن، ص: 4 – 5 ،مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى _تهران؛1386ش،ط4)

 

 

محقق کتاب «شرح دعاء السحر» دستخط آقای خمینی را در اول کتاب آورده است که متن فوق در آن دستخط موجود است .
خواهر و برادر و پدر و جد خمینی ، به «هندی» مشهور بوده اند با این وجود ثابت می شود که اصل و ریشۀ خمینی «هندی» بوده است! لازم است که بدانید، آقای خمینی مجموعه اشعاری دارد که به عنوان «دیوان امام» به چاپ رسیده است وی در این اشعار ، تخلص «هندی» را برگزیده است! مثلاً می سراید:
«راز عشق تو نگوید «هندی»  …  چه کنم من که ز رنگش پیداست»
(دیوان امام، ص:50 ، مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى ،ط6 ،1374ش)

 

 

 

 

 

 

و می سراید: «همه ایّام چو «هندی» سر راهش گیرم  …  گر چه توفیق نظر در همه ایّامم نیست.» (دیوان امام، ص:68)
همچنین می سراید: « «هندی» این بسرود، هر چند اوستادی گفته است: … مرد این میدان نیم من گر تو خواهی بود مرد» (دیوان امام، ص:78)

و همچنین صفحات : 81 ؛ 92 ؛ 128 ؛ 131 ؛ 139 ؛ 156 ؛ 299 را بنگرید.

 

 

برادر آقای خمینی ، یعنی «آیة الله مرتضی پسندیده» کتاب خاطراتی دارد و در آن کتاب می گوید که نام خانوادگی وی و برادرش نور الدین هر دو «هندی زاده» بوده است ولی چون این فامیلی شبهۀ وابستگی به انگلیس را ایجاد می کرد  ، آقای مرتضی فامیل خود را به پسندیده عوض کرد!» (خاطرات آیة الله پسندیده ، صص 53 – 54 ؛ ر.ک: گفته نشده ها دربارۀ روح الله خمینی ،ص:24 ، مهدی شمشیری)
به هر حال بنا بر مدارکی که ارائه شد ، مشخص می شود که خمینی و خاندان او اصالتاً هندی بوده اند و ما به این کار نداریم که اشخاصی چون مهدی شمشیری و حمید خواجه نصیری ؛ هندی بودن خمینی و خاندان او را به مزدور انگلیس بودن مربوط می دانند!