قدرت د فاعی و لجستیکی نیروگاه اتمی نطنز ایران

Posted on فوریه 21, 2012

0گزارشات و افشاگری های سپاه آنلاین وارد موضوع داغتری گشته و امروز با افشاگری های تازه ای لرزه بر اندام دولت مردان جمهوری اسلامی انداخته است. این افشاگری ها پیرامون بخشی از ارتباطات نیروگاه اتمی نطنز را شامل میگردد. سه بخش تکمیلی دیگر در راه است. خبرنامه ملّی ایرانیان

 

 

این پروژه شامل موارد زیر می شود و به صورت نیمه کامل می باشد.

۱ – این نسخه تجهیزات ۲ – اسلحه های دفایی ۳ – نیروهاوتعداد کارمندان و پرسنل ۴ – قدرت دفایی را تا حدودی نشان میدهد


فهرست

۱ – خاک ریز پنهان کننده دفایی

۲ – قرارگیری توپ های ۲۳ میلیمتری زمین به هوا در بیابانهای اطراف سایت

۳ – قرارگیری توپ های ۲۳ میلیمتری واقع در محوطه سایت

۴ – قرارگیری توپ های ۲۳ میلیمتری واقع در اطراف دیواره سایت

۵ – قرارگیری توپها در کوههای غربی سایت اتمی نطنز

 

۶ – قرارگیری توپ های زمینی در کنار اتوبان اصفهان_کاشان

۷ – هواپیمایی

۸ – توان هیلی کوپتری

۹ – دیدبان های سایت

۱۰- دیدبان های سیار در اطراف سایت

۱۱ – دیدبان های هوایی مستقر در هواپیمایی کشوری

۱۲- فرماندهی پدافندی مستقر در نطنز

۱۳- نیروهای ارتشی مستقر در اطراف سایت نطنز

۱۴- محل قرارگیری توپ های زیر زمینی

۱۵- میدان های تمرینی و شلیک توپ ها

۱۶- تجهیزات سایت اتمی نطنز

۱۷ – شیفت ها

۱۸ – بازرسی ها

۱۹ – غذاخوری سلف وخوابگاه

۲۰ – تصاویر

۲۱ – رفت وامد های کارمندان و مهندسین سایت

۲۲ – رفت و امد های فرماندهان وسربازان سایت

۲۳- بازدید گاهانه ریاست جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی از سایت

۲۴ – مختصات نمونه ای از قرارگیری توپ ها

۲۵ – دیدبان های جاده ای در مسیر اتوبان اصفهان_کاشان

۲۶ – پیکان های هوایی

۲۷ – نقشه مسیر های منتهی به سایت

۲۸ – موشک های حرارتی

۲۹ – زیر زمین اصلی سایت

۳۰ – زیر زمین های دفاعی و هجومی سایت

۳۱ – توپ ۳۳ میلیمتری

۳۲ – توضیحات تکمیلی

 

 

 

 

 

 

در ابتدا توضیح درباره سایت اتمی نطنز

سایت اتمی نطنز واقع در ۲۵ کیلومتری شهرستان کاشان و۳۵ کیلومتری شهرستان نطنز و در ۲ کیلومتری غرب اتوبان تهران _اصفهان وبین جاده نطنز _کاشان در منطقه سان ارا بنا شده است. این پروژه که من ان را به شما ارایه میکنم گوشه ای از پدافند دفایی نطنز را به شما نشان میدهد که نیروی دفایی سایت را تا حدودی شرح داده و اصول ومطالب اصلی در ان گنجانده شده است. در هرصورت این کار من مغایر امنیت ملی ایران است.در کل پروژه قسمتهای بالا را توضیح خواهم داد.

 

۱ – خاک ریز پنهان کننده دفایی

از سمت شمال به جنوب اتوبان کاشان _اصفهان از محدوده سان ارا و مجتمع رفاهی جاده ای به بعد سمت راست جاده را به طول۱۵ کیلومتر خاک ریز طراحی کردم به ارتفاع ۴ تا ۶ متر که دلایل این کار من چندین سود برای سایت دارا بود . در ابتدا تعریف خاک ریز در ایران/ در راهسازی به سطحی از خاک فشرده و بلند تر از سطح زمین گفته میشود که درعلم نظامی خاک ریزسپری است که در جبهه های نبرد میان نیروهای خودی ودشمن به وجود می اید .

دلایل طراحی خاک ریز

۱- دید مردم وعابران را از اتوبان به دلیل نزدیکی سایت به اتوبان بسته می شد وعکسبرداری وفیلم برداری انجام نمی شد

۲ – در پشت خاک ریز نیروهای پدافندی با توپ ۲۳ مستقر کردیم که در موقع حمله مواضع روبرو را به راختی و بعد از گذشتن از روی خاک ریزبه دلیل دید نداشتن انها را به راحتی مورد هدف قرار دهند.

۳- عبور و مرور به سایت از طرف اتوبان کاملا مسدود شده وغیر نظامی حق ورود به ان قسمت را ندارد

۴- این خاک ریزطراحی شده از نوع خاک ریز تپه ای است و به شکل مثلث طراحی شده است .

 

 

 

عکس های گرفته شده از گوگل ارت است و از دقت پایینی بر خوردار است و نشان دهنده خاک ریزها

 

 

 

 

۲- قرارگیری توپ های ۲۳ میلیمتری زمین به هوا در بیابانهای اطراف سایت

همان طور که در تصاویر زیر اضافه شده به مطلب مشاهده می کنید .زمین های اطراف سایت را مشاهده می کنید بیابانی صاف ویکدست میباشد ما در زمان طراحی قسمتهایی از این بیابان را پدافند ۲۳میلیمتری قرار دادیم البته این نقشه از گوگل ارت باشد ودقیق نیست .نسخه اصلی طراحی شده با فایل اتوکد ارایه خواهد شد.

در اطراف سایت اتمی نطنز تعداد ۲۰۰ توپ ۲۳ میلیمتری قرار داده شده است که بر روی هر توپ ۱ ارشد و۴سرباز به صورت اماده باش قرار دارد در سایت تمام توپهای ۲۳ میلیمتری با پایه دایرهای شکلو ۱تا ۵ متر از زمین فاصله داردو با بتن به بالا اورده شده است .

برای تست توپهای ۲۳ هر ۳ روز یکبار هدف نمایشی به اسمان فرستاده می شود و توپها شروع به زدن هدف می کنند وبا اینکه این توپها از نظر گروه توپهای قدیمی به شمار میایند زیاد به روی اثر دفایی ان تمرکزی نیست و اینها در دست سربازان ارتش قرار دارند و فرماندهی انها و مسِیولیت هماهنگی انها وتغییر شیفت با فرماندهی سپاه مستقر در سایت است وسربازان مستقر برای ۲۳ هر ۴ ساعت پست ۸ ساعت استراحت دارند.

 

شرح توپ”

Machin gun_ tawin barrel anti_aircraft 23mm

توپ ۲۳م م جنگ افزاری است خودکار کار با فشار غیرمستقیم گاز باروت مسلح میشود وبارنوار فشنگ از سمت چپ و راست تغذیه میشود که ماشه ان بصورت پدالی اجرای اتش مینماید برد هوایی ان بر علیه هدفهای هوایی تا ارتفاع ۱۵۰۰ متر و بر علیه اهداف زمین های و دریایی تا ۲۰۰۰ متر می باشد .

اهداف هوایی ان پرنده های ارتفاع کم مثل هواپیما و هلی کوپتر و زمینی تانکها و دارای دو نوع گلوله می باشد

۱- گلوله محترقه سوختار شدید (رسام.اتشزا)

۲ – گلوله ضد زره ثایب

مختصات فنی توپ ۲۳ م م دو لول ضد هوایی

کالیبر۲۳م م

تعداد گردش خان “۱۰ عدد از چپ به راست

طول گام۳۰تا ۵۰ سانتی متر متغیر

طول لوله بدون شعله پوش ۲۰۱ سانتی متر

طول لوله با متعلقات ۲۵۵سانتی متر

طول توپ۴۵۷ سانتی متر

عرض توپ ۱۸۳ سانتی متر

ارتفاع توپ ۱۸۳ سانتی متر

وزن توپ ۸۷۹ کیلو گرم

وزن دستگاه نشانه روی ۳۹ کیلو گرم

وزن یک جعبه پر ۵۰فشنگی ۵۰۰ کیلو گرم

وزن لوله با متعلقات ۲۴۰ کیلوگرم

سرعت اولیه گلوله در لوله نو۹۷۰ متر بر ثانیه

گردش در سمت ۳۶۰ درجه

حرکت در برد از ۱۰ تا ۹۰ درجه

برد مرمی در زاویه ۴۹ درجه ۷۰۰۰ متر

برد مرمی در زاویه ۹۰ درجه ۵۰۰۰ متر

از این توپ به تعداد بسیار بالا استفاده می شود و در طول مسیر اتوبان اصفهان- کاشان در بیابان به تعداد بسیار زیاد در زوایای مختلف کاشته شده است و هر توپ بر روی ۱۵ درجه هدف گیری شده است عکس توپ ضمیمه گردیده است.

 

 

نمونه توپ ۲۳ میلیمتری

 

 

۳- قرارگیری توپهای ۲۳ م م واقع در محوطه سایت

برای امنیت دیواره اطراف سایت تعداد ۲۴ توپ ۲۳ م م طراحی شد که انها را در فاصله ۲۵ متری از یکدیگر و در جهت عقربه های ساعت و در هر ۲ ساعت یک توپ تنظیم شده و در ۱۵ درجه در زاویه عکس یکدیگر قرار گرفته اند

 

توپهای داخلی توسط نیروهای سپاهی می باشد و روی هر توپ و سرباز مستقر می باشد.

و نظافت توپها هر جمعه از ساعت ۸ صبح تا ۱۰صبح میباشد .و در صورت اماده باش هر ۲ هفته انجام می شود . و دستور اتش توسط فرماندهی سپاه داده میشود .

۴- قرار گیری توپهای ۲۳ م م واقع در اطراف دیواره سایت

تعداد توپهای اطراف سایت بصورت کمربند در چند جهت مختلف قرار داده شده اند که می توان انها را به خط عمودی و افقی تقسیم بندی کرده و در شکل زیر نشان داده خواهد شد و دو نمونه در مختصات انها را نشان فراهم داد . نوع این توپها در خطهای افقی ۲۳ م م و در خطهای عمودی ۳۳ م م و …….. میباشد.

 

۵- قرار گیری توپها در کوههای غربی سایت اتمی نطنز

تعداد پدافند های سایت در کوه سمت چپ به ۲۰توپ میرسد که از نوع ۳۳ م م هستند که از مدل ۲ لول نامیده میشوند و از توپ ۲۳ که ۵/۱ برابربزرگتر است اما به همراه این توپها در کوههای غربی سایت که در شکل زیر نشان داده میشود خط پیکان اتش طراحی کرده ایم که ۵۰۰ متر طول را در بر میگیرد و این نمونه زیر زمین قرار دارد و با درپوش باز وبسته میشود و در زمان حمله از ان استفاده می شود و از خطرناکترین دفاعیات نطنز می باشد وهدف از استفاده از ان برای جلوگیری وغافلگیر کردن هواپیماهایی است که در ارتفاع پایین پرواز میکنند .

 

 

۶ – قرار گیری توپهای زمینی در کنار اتوبان اصفهان-کاشان

در کناره های اتوبان اصفهان _کاشان به فاصله ۱۰۰ متری از جاده خط های پدافند زمینی برای مانور قدرت به رهگذران قرار داده شده که هر کدام از بالا با حصیر های هم رنگ بیابان استتار شده ومانع دید از بالاست واین گروه پدافندی ارتش با لباسهای پلنگی روشن کار میکنند وهر روز در ساعت ۸ صبح ۱ ظهر ۸ شب نیروها جایگزین می شوند و این دسته از توپها به وسعت ۱۰۰کیلومتری در طول قرار دارند یعنی از۵۰کیلومترقبل از نطنز تا ۵۰ک م بعد از نطنز و در هر تیم ۱۵ نفره۱۲اتومبیل جیپ و۲توپ ۲۳ م م و۲ بسته گلوله توپ در انجا قرار دارند .

 

مجتمع سان آرا واقع در نزدیکی سایت اتمی نطنز و توپ ها در کنار ان

 

 

۷- هواپیمایی

در ناوگان هواپیمایی رزمی جمهوری اسلامی ایران تعداد ۴۵ هواپیمای اف۱۴ وجود دارد که تعداد ۱۰عدد ان را به نگهبانی در مواقع تجاوز به نطنز اختصاص داده شده است وبه همین دلیل انها را در پایگاه هوایی اصفهان واقع در صفه نگهداری میکنند و هر۳ روز یکبار مانور هوایی بر اسمان سایت انجام میدهند . وهمینطور ۲ فروند هواپیمای سوخت گیری سوخوبرای مواقع ضروری برای سوخت رسانی برای انها اماده پرواز هستند وانها نیز در پایگاه نظامی ارتش امام علی که یک مرکز تعمیرات نگهداری هیلی کوپتریست و فاصله پروازی ان به نطنز ۱۵ دقیقه میباشد نگهداری میشوند .

 

مرکز هیلی کوپتری اصفهان امام علی

 

 

 

۸- توان هیلی کوپتری

سایت نطنز هیلی کوپتر برای کمک رسانی و اوردن وبراورده کردن احتیاجات تدارک دیده است این۶ هیلی کوپتر از مدل شونوک هستند که ۲ تای انها در پایگاهی کوچک در شهر نطنز ۲ تای انها در اشیانه در خود سایت و ۲ تا در پایگاه اصفهان مستقر هستند و برای اوردن وبردن ریسا و جهت حمل ونقل بسته ها و ماموران وتصمیمات انتقال فوری مورد استفاده قرار میگیرند .

 

هیلی کوپتر کبری و شونوک در پایگاه اصفهان

 

۹ – دیدبان های سایت

در ابتدا باید گفت که دیدبانهای سایت به سه دسته تقسیم میشوند .

۱- هواپیمایی کشوری

۲- دیدبان های مستقر در سایت ومسیول هماهنگی

۳ – دیدبان های سیار

نیروهای مستقر در پدافند دفایی نطنز از رادارهای فوق العاده ای به نام های کاستا و نیبو استفاده میکنند این رائارها جز پیشرفته ترین رادارها در ایران به شمار میایند که قدرت تشخیص بسیار بالا در ارتفاع بسیار پایین را دارا هستند وانها قادر به شناسایی اهداف پنهان حتی به اندازه یک توپ تنیس میباشند وفرماندهی این رادارها در شمال سایت میباشد ورادارها در قسمت شمال شرقی وشمال غربی سایت قرار دارند .این رادارها به قدری قدرتمند است که میتواند هواپیما های معمولی را در فاصله۳۵۰ک م و در ارتفاع۱۰۰۰ ک م شناسایی کند وحتی هواپیما های پنهان را در فاصله ۱۰۰ ک م شناسایی کند.

 

عکس نمونه از رادارهای کاستا بر گرفته از اینترنت

 

 

۱۰- دیدبان های سیار در اطراف سایت

در کنار پدافندهای زمینی که توسط سربازان ارتش هدایت میشوند یک دستگاه دیدبانی کوچک قرار داده شده که انها هم پیوسته رد شدن هواپیماهای مختلف اعم از داخلی خارجی وجنگی راگزارش میکنند این گزارش بعد از مدت زمان ۱دقیقه به هواپیمایی کشوری رسیده و بعد از گذشت ۱ دقیقه به انها دستور رد شدن یا شلیک داده میشود و هر۴ ساعت کل عبور و مرورها با مرکز راداری سایت توسط نیروی دیدبان چک میشود در ایران تا به حال ۲ بار به حریم هوایی تجاوز شده که بار اول هواپیمای کویتی به اشتباه وارد شد و برگشت بار دوم هم یک شیی نورانی وارد شد که شناسایی نشد .

 

خط تذکر ایران ۳ لایه است که تجاوز به لایه سوم مساوی با هدف قرار گرفته شدن است.

 

 

۱۱- دیدبان های هوایی مستقر در هواپیمایی کشوری

TADS

دیدبان های هوایی مستقر در هواپیمایی کشوری مسیول گزارش به سایت های اتمی وکلیه پایگا های هوایی این دیدبان مسیول ورود وخروج کلیه هواپیما ها به ایران است وضریب دقیقه ای برای گزارش برای این نهاد وجود دارد وکل اسمان ایران را از طریق ۵تدس کنترل میکنند و کل ایران دارای ۵ مرکز تدس میباشد تدس مرکزی در تهران است و بقیه همدان شیراز بیرجند وسیستان هستند و گزارش امنیت هوایی به هواپیمایی کشوری رسیده به پایگاههای اتمی هم داده میشود.

۱۲- فرماندهی پدافندی مستقر در نطنز

هدف ار وجود این نهاد در سایت اتمی نطنز هماهنگی ومدیریت کلیه توپهای مستقر در اطراف سایت اتمی نطنز است و فرماندهی کل بعهده این نهاد است در سازمان رزم نیروهای پدافندی ایران با توجه به سپرده شدن دفاع استراتژیک از اسمان ایران بدست سامانه های پدافند توپ خانه ای به عنوان یک نیاز اساسی در زمان رزم پدافندی دفاع هوایی مطرح بوده اند نوع استفاده از پدافند زمینی سایت از نوع کوتاهبرد است در مفاهیم پدافند توپخانه ای ایران دفاع در برابر تهاجمات سنگین و ایجاد یک دیواره اتش برای زنده نگه داشتن اخرین امیدها پس از عبور مهاجم از سه لایه دیگر است در این عرصه راهبرد صنایع دفایی ایران برای دفاع پر حجم و هدایت ناپذیر برای ایجاد یک دیواره اتش است.

 

۱۳- نیروهای ارتشی مستقر در اطراف سایت نطنز

نیروهای ارتشی صرفا برای شناسایی و ضریب امنیتی سایت در تردد هستند واین را به وضوح حتی عابران ان منطقه میتوانند مشاهده کنند وانها عموما با خودروی جیپ و موتورهای تریل در حال تردد اند و تقریبا ان محدوده را به یک فضای نظامی مبدل کرده اند وحتی روستاهای اطراف سایت هم مدام از سوی انها بررسی میشوندوبه فرماندهی سایت گزارش میدهند.

 

فرماندهی و تدس

 

 

۱۴- محل قرار گیری توپ های زمینی ۲۳م م یک نمونه

 

 

درب ورودی سایت وتوپ ۲۳ در کنار درب، در خود سایت نطنز تعداد ۲۴ عدد قرار داده شده است .

 

 

۱۵- میدانهای تمرینی وشلیک توپها

توپهای مستقر برای ازمایش هر۳روز شلیک میشوند و از سایت هواپیمای بدون سرنشین به اسمان فرستاده میشود و به صورت هدف ازمایشی مورد اصابت قرارمیگیرد اما باید این مطلب را متذکر شوم که به دلیل نا کارامدی سربازان مسیول توپها و نابلد بودن به دلیل اموزش بسیار کم بعد از مدت زمان زیاد موفق به زدن هدف می شوند ولی توپ های مستقر تحت فرماندهی ارتش بصورت دقیق و نقطه ای هدف را مورد اصابت قرار میدهند و عکس های زیر نشان دهنده دقیق بودن شلیک ها میباشد شکاف هایی را که می بینید بر اثر شلیک توپها می باشد که از نطنز به سمت بادرود شلیک شده است.

 

 

 

 

۱۶- تجهیزات وتعداد پدافند ها

تعداد ۱۰ هواپیمای اف ۱۴

۶ هیلی کوپتر شونوک

۲۵ موشک حرارتی حوت

۲۰۰ توپ پدافند زمینی ۲۳ م م

۱۵۰ توپ پدافند زمینی ۳۳م م

۵۰ توپ جدید که نام انها را نمیدانم

۵۰ دستگاه خودروی تویوتا

۲۳ اتوبوس حمل کارمندان

۱۲۵موتورسیکلت تریل

وجود اسلحه خانه به مساحت ۵۰۰ متر مربع

رادارهای کاستا و نیبو وگاما

نیروی انسانی نظامی بیش از ۲۰۰۰ نفر

یک واحد تدس

دیدبان های هوایی وزمینی

کامیون ها پدافند انداز وشلیک توپ سیار

 

۱۷- شیفت ها

ترتیب شیفت ها در قسمت های مختلف توضیح داده شده است

 

۱۸- بازرسی


۱- بازرسی رییس جمهور هر۲ ماه یکبار از سایت

۲- بازرسی رییس سازمان انرژی اتمی ایران هر ماه

۳- بازرسی فرماندهان سپاه در رسته پدافندی دفایی ایران هر ۲ هفته تا ۱ ماه توسط سپاه

۴- بازرسی تجهیزات نظامی و جایگزینی نیرو توسط ارتش هر ماه

۵- بازرسی خودرو ها توسط مهندسین نظامی هر۲ ماه

۶- بازرسی پشتیبانی نیروهای مسلح هر۲ ماه

۷- بازرسی فرماندهی دیدبانی و تدس هر۲ ماه

۸- بازرسی تجهیزات نظامی هر۲ هفته

۹- بازرسی امنیت پروازی هر۲ ماه

۱۰- بازرسی موشکی خط پیکان اتش هر ۱ ماه

۱۱- بازرسی و طراحی پدافندی برای تغییر مختصات یک پدافند یا چند پدافند هر۳ ماه یکبار اخرین بار۱۲ ماه پیش انجام شد که تیم ما از تهران انجام دادیم

۱۲- بازرسی انبار تغذیه

۱۳- بازرسی انبار مهمات

 

۱۹- غذاخوری وسلف و خوابگاه

غذاخوری ها وسلف به دو بخش و همینطور خوابگاه ها به سه بخش تقسیم میشود

۱- غذاخوری وسلف نظامیان وسربازان

۲- غذاخوری و سلف مسیولان ومهندسین وکارمندان سایت

۳- غذاهای فرماندهان پراکنده در پدافندهای بیابانی اطراف بوسیله لندکروزهای باری وگاها با تویوتا های ۳اف برده می شود

 

خوابگاهها در گوشه شمال غربی سایت میباشد که به سه بخش تقسیم میشود .

نظامیان ومهمانان از تهران ونظامیان مقیم سایت که بسیار مجلل است ۱٫خوابگاه کارمندان و مهندسین سایت .

۲٫خوابگاه سربازان وظیفه که همه در کنار هم در اطاقهای ۱۰ نفری تقسیم شده اند

 

 

خوابگاه سمت چپ بالا

 

 

۲۰- رفت وامدهای کارمندان ومهندسین سایت

رفت و امد ها به سایت با شدت زیادی کنترل میشود و دارای تدابیر امنیتی شدید میباشد

۱- ورود از درب ورودی به سایت و ارایه کارت شناسایی و تفتیش های بدنی و بعد از ورود به قسمت کارت ها شماره خود را میگوید وکارت ورودیه برای انها به صورت کامپیوتری صادر میشود و با خروج از سایت کارت تحویل داده میشودو در فضای کل سایت دوربین های مدار بسته از قسمت کنترل کل فضا را تحت نظر دارند .

 

ورودی سایت

 

۲۱- رفت و امدهای فرماندهان وسربازان سایت

فرماندهان ارشد سایت توسط هیچ نیرویی چک نمیشوندو به دلیل شناخته شدن انها برای همه هیچ تدابیرامنیتی برای انها اعمال نشده ولی سربازان به شدت کنترل میشوند سرباز ها حتی در موقع استراحت حق حظور در سایت را ندارند و به این صورت میتوان گفت که در قرنطینه کامل هستند و در موقع پست هم در بدترین شرایط دمایی قرار دارندو هر سربازفقط مدت ۶ماه در سایت میماند و بعد از این مدت منتقل میشوند

 

۲۲- بازدید گاهانه ریاست جمهوری از سایت

در مواقع بازدید تیم ما از تهران به نطنز منتقل میشد و مسیول هماهنگی وترتیب ضریب امنیتی جان برای انها اعمال میشد در طول۲ تا ۴ ساعت اتوبان به صورت بسته در میامد ورود و خروج به سایت ممنوع وروستاهای اطراف از نیروهای انصارمملو میشد البته رفت وامد توسط هیلی کوپتر انجام میشد ودر طول ۳ سال فعالیت من دراین سیستم ۱ بار با اتومبیل انجام شد .

 

 

۲۳- مختصات نمونه ای از قرارگیری توپ ها

 

 

 

 

دیدبان

 

 

۲۴- دیدبان های جاده ای

دیدبان های جاده ای هر کدام ۵ کیلو متر را در نظر دارند به دلیل اینکه هر اتومبیلی که ار عکسبرداری یا توقف کند به سرعت مانع میشوند تا حدی که اگر اتومبیلی دچار مشکل شود در فاصله چند دقیقه توسط ماشینهای سپاه به مکانی دور از سایت برای تعمیر برده می شود و توسط سربازان این عمل انجام می شود.

 

۲۵- پیکانهای هوایی

در سایت نطنز در بالای کوه سمت غرب سایت پیکانهای هوایی موشکی وجود دارد که بصورت هماهنگ ویکپارچه شلیک شده وهواپیمای دشمن را بصورتی غافلگیرانه منهدم میکند طول این پیکان به ۵۰۰متر طول میرسد ودر چاله ای به شکل مستطیل قرار دارد وارتفاع این چاله به ۲۰ متر میرسد .

 

۲۶-نقشه مسیرهای منتهی به سایت

 

 

 

۲۷ – موشک حرارتی در سایت از نوع سام ۶ وشهاب۳ است سام ۶ یک سامانه ضد هوایی میان برد است .سام ۶ بر روی خودرو سوار است و این قابلیت تحرک زیادی به ان میدهد.

این موشک برای رهگیری هدف از هدایت های راداری نیمه فعال استفاده میکند .یعنی موشک بازتابش امواج رادار زمینی را از روی هدف گرفته و به تعقیب ان میپردازد هم اکنون پدافند دفایی نطنز از این موشک استفاده میکند. قطر موشک۳۳٫۵ سانتی متر طول موشک ۵/۸ متر سرعت ۲٫۸ ماخ وزن کلاهک۵۹ کیلوگرم و برد ان۵۰۰ متر تا ۱۲۰۰۰ متر است .

 

موشک شهاب ۳

 

موشک شهاب ۳ از نوع کوتاهبرد بالستیک است . برد این موشک ۲۰۰۰کیلو متر براورد و ازمایش شده است . این موشک توانایی حمل انواع کلا هک های اتمی وغیر اتمی را دارد وزن این موشک ۱۶ تن وزن فشنگ این موشک ۲۱۸۰ کیلوگرم وقادر به حمل یک کلاهک ۷۲۰ تا ۱۰۰۰ کیلو گرمی است واز پایگاه های مستقر در قم و تهران پرتاب میشود و برای دفاع از نیروگاه اتمی نطنز استفاده میشود.

 

۲۸- زیر زمین اصلی سایت

زیرزمین اصلی سایت که در ان فعالیت هسته ای انجام میشود از ارتفاع ۵ متری اغاز میشود و به زیر سطح زمین میرود وتا ارتفاع ۴۵ متری زیر زمین ادامه دارد ودر ان بیش از ۲۰۰نفر مشغول به کا رند

 

۲۹- زیر زمینهای دفاع چاله ای سایت

در بیرون از سایت چاله ای دفایی تعبیه شده که عمق انها به ۱۲ متر میرسد و در انها توپهای جمع شو قرار دارد و در موقع دفاع توسط جک ها به بیرون میایند و از فرماندهی کنترل میشود . و این نوع موشک ها به صورت موشک های هدفزن و دنبال رونده هستند وبرد انها ۸۰۰ متر تا۱۰۰۰ متر میباشد .

 

 

۳۰- توپ ۳۳ میلیمتری

 

این توپ از مدل دو لول تمام اتوماتیک و ۵/۱ برابر توپ ۲۳ م م است مهلک تر از نظر تخریب و انهدام هر توپ را ۳ نفر همراهی میکنند ۱ ارشد و۲ سرباز نوع گلوله (رسام _ غیر رسام_ معمولی) برد این توپ ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ متر مستقیم است

 

پایان بخش اول

Advertisements
Posted in: اخبار